10 dolog, amit megtehetsz, ha elveszett a libidód
Igen, sajnos időnként szembesülhetünk azzal, hogy bármilyen jó is a párkapcsolatunk, a vágy néha eltűnik. Ez természetes, viszont lehet és kell is tenni ellene, hogy az intimitás ne vesszen ki a kapcsolatból. Lássuk hát, mik azok a tényezők, amelyekkel te magad hathatsz pozitívan az elveszett libidódra!
Sok olyan külső és belső hatás van, ami befolyásolja a libidót. Előfordulhat, hogy például hormonális változások, gyász, sok stressz vagy szülés hat negatívan a szexuális vágyra. Teljesen természetes, hogy a kapcsolatban vannak hullámvölgyek, nehéz időszakok, amikor a szex háttérbe szorul. Jó hír, hogy nem kell attól tartani, hogy ez örökre így marad, csak tenni kell ellene.
10 dolog, amit megtehetsz, ha elveszett a libidód
1. Figyelj az egészségedre!
Ritka, de azért előfordul, hogy a libidóvesztés mögött valamilyen egészségügyi probléma húzódik meg. Ha a vágy hiánya hosszabb ideje fennáll, érdemes lehet orvoshoz fordulni. Nőknél hormonváltozások, a menopauza, depresszió vagy egy nem jól megválasztott fogamzásgátló is okozhat libidóvesztést. Férfiak esetében a merevedési zavar mögött állhat szív- érrendszeri betegség vagy cukorbetegség is.
2. Ne stresszelj!
Ez kemény dió, de a stressz nemcsak a szexuális életedre hat negatívan, hanem sok minden másra is. Ha stresszelsz, szorongsz, a szexuális vágy egyre inkább alábbhagy. Ha folyton aggódsz, bizonyosan sokkal nehezebben tudsz ellazulni az együttlétek során. Próbálj keresni valamit, ami számodra jó stresszoldó elfoglaltság. A szex, ami tényleg kielégítő, nagyon jól oldja a feszültséget.
3. Kommunikálj!
Még a partnerünknek is nehezen beszélünk a szexről, ez tény. Ám, akkor, ha tartósan fennáll a libidócsökkenés, arról nem szabad hallgatnod, el kell mondanod a párodnak. Ha ugyanis nem tud róla, akkor is érezni fogja, hogy valami nincs rendben, ettől viszont szorongani fog, ami hosszú távon problémákhoz vezethet. Ne hagyd, hogy azt higgye, van valaki más a kapcsolatban, egy harmadik fél, esetleg azt is gondolhatja, hogy már nem vonzódsz hozzá.
4. Fordulj szakemberhez!
Igen, tudom, ez talán még nehezebb, mint a partnerrel megbeszélni a dolgokat, de sokszor egy terapeuta sokkal tisztábban látja a helyzetet, mint az, aki megéli. Ne érezz szégyent, tudnod kell, ezzel a problémával nem vagy egyedül, sokan küzdenek a libidó elvesztésével.
5. Rendezd el a múltad!
Ez egy belső folyamat, amit neked kell végigcsinálni. A libidó elvesztése mögött ugyanis sokszor a múltban megélt történések is állhatnak. Az elengedéshez szükséges egy nagy adag önismeret, amihez csak az önvizsgálat vezethet el.
6. Szexmegvonás? Segíthet!
Ugye, hogy jobban vágysz arra, ami nem lehet a tiéd? Ez a szexben is működik. Terapeuták szerint meglepően jót tesz, hogy a terápiás sorozat elején, amikor még az ismerkedés zajlik a pár és a terapeuta között, nincs szex. Sem egymással, sem egyedül. Az, ha nem szabad szexelni, őrületesen fel tudja korbácsolni a vágyat.
7. Le a rutinnal!
Amikor egy kapcsolat új, még sok mindent együtt fedez fel a pár, beleértve a szexet is. Ez az idő múlásával valahogy elvész, és a szex rutinná alacsonyul. Ezt nem szabad hagyni, ahogy azt sem, hogy az intimitás csak az ágyban kapjon helyet. Bújjatok össze a kanapén, tévézés közben, adjatok csókot, ha találkoztok, fejezzétek ki egymás felé a szereteteteket.
8. Nem baj, ha külső inger kell!
A pornó nem ördögtől való dolog, csak az nem mindegy, hogy milyen, és milyen gyakorisággal. Természetes, hogy van olyan, amikor külső ingerre van szükség ahhoz, hogy kicsit jobban hangulatba kerüljetek. Erre jó megoldás egy kis erotika, de vigyázni kell, hogy ez ne váljon rendszeressé.
9. Ha kell, ütemezzétek az együttlétet!
Gyakori, hogy nem jön össze a spontán együttlét hosszú időn át. Főleg, ha gyermekek is vannak a családban, nem egyszerű összehozni egy pásztorórát. Ezért jó, ha ütemeztek. Nem baj, ha van egy naptár, amiben vezetni tudjátok, hogy mikor legyen szex. Ez már előre beindít majd.
10. Ne színlelj!
Az orgazmust színlelni több okból is káros. Bárhogy is nézzük, ez csalás. Egy hazugság, ami megmérgezi az együttlétet. Abban a félben, aki színlel, bűntudatot okozhat, nem beszélve arról, ha a partner megtudja, egy világ omlik össze benne. Érdemes inkább beszélni arról, ha nem jutsz el a csúcsra, hogy hosszú távon ne okozzon problémákat a párkapcsolatban, a szexuális életetekben.
Tudnod kell, hogy sok párkapcsolatban okoz gondot a libidó elvesztése, csökkenése. Van, hogy észre sem vesszük, mennyire eltávolodtunk egymástól. Az őszinte kommunikációnál nincs jobb gyógyír, ez egészen biztos. A szakemberek szerint néha egészen triviális dolgok oldják meg a helyzetet.
Komáromi Csenge