Ezekkel az urológiai változásokkal kell szembenéznie a férfinak 50 felett
A férfiak egy része nehezen veszi rá magát arra, hogy elmenjen orvoshoz. Hajlamosak arra, hogy ne vegyék komolyan a tüneteket, főleg akkor, ha ezek a férfiasságukat érintik. Ötven felett azonban már nagyon fontos, hogy részt vegyenek az urológiai szűrővizsgálatokon, és egészséges életet éljenek. Dr. Szendrői Attila urológus szakorvossal beszélgettünk.
Mit nevezünk aging male jelenségnek? Mit takar ez a kifejezés?
Az aging male annyit tesz, hogy idősödő férfi. Nem egy betegségről van szó, hanem részben az öregedéssel összefüggő funkcióromlásról, amit elsősorban hormonális változások okoznak. Hasonlít a nőknél tapasztalható menopauzára. Sok olyan tünettel jár együtt, amit a férfiak nehezen viselnek, ezek testi és mentális szinten is jelentkeznek. A tesztoszteronszint csökkenése az izomzat leépüléséhez a testsúly növekedéséhez, alvászavarokhoz, kardiovaszkuláris problémákhoz, a csontsűrűség csökkenéséhez, csökkenő libidóhoz és a merevedési képesség zavarához, depresszióhoz vezethet A tesztoszteron, vagyis a férfi nemi hormon már viszonylag fiatal korban, azaz 30 éves kor körül csökkenni kezd. Ez eleinte persze semmilyen problémát vagy változást nem okoz. Lassan azonban érzékelhetővé válik. Azt, hogy ezek a problémák mikor jelentkeznek: az életmódunkkal is lehet befolyásolni.
Milyen urológiai jellegű változásokkal kell szembenéznie egy 50 feletti férfinak?
A vizelési panaszok többnyire 60-70 éves korra alakulnak ki, de fiatalabb korban is jelentkezhetnek. Jellemző panaszok, hogy gyakoribbá válik, nehezen indul meg és hosszabb ideig tart a vizelés, vizeletsugár gyengül. A betegek gyakori éjszakai vizeléstől is szenvednek.
Jellemző probléma az erektilis diszfunkció, vagyis a merevedési képesség gyengülése. Ez jelentősen befolyásolja az életminőséget, kihathat a párkapcsolatra is. Azoknál a férfiaknál, akik merevedési zavarral küzdenek, sokszor lapul a háttérben valamilyen komolyabb betegség: cukorbetegség, magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek vagy depresszió, szorongás, egyéb mentális problémák. A merevedési zavar jelentkezésekor ezeket is vizsgálni kell.
Idősebb korban gyakrabban jelentkeznek az urológiai daganatok közül a prosztata, húgyhólyag vagy vesedaganatok is. Ezek kezdeti stádiumban gyakran tünetmentesek. Ha időben felismerik őket, eredményesen gyógyíthatók, ezért fontos a rendszeres urológiai ellenőrzés, amely korai felismerést tesz lehetővé.
Járnak-e szűrővizsgálatra ezek a férfiak? A pacientúrájában Ön mit tapasztal?
Én úgy vélem, a férfiak két csoportra oszthatók. Vannak azok, akik jobban törődnek magukkal, és vannak, akik nem eléggé egészségtudatosak. Ők valahogy nem ismerik fel az ok-okozati összefüggéseket az egészséges életmód és táplálkozás, az ártalmak (pl. dohányzás) kerülése, a szűrővizsgálatok és a saját egészségük hosszú távú megőrzése között. Persze vannak, akik tartanak az urológiai vizsgálatoktól, félnek a rosszindulatú betegségek diagnózisától, idő hiányában nem járnak orvosi vizsgálatokra.
Mit tehet egy férfi, hogy csökkentse ezeknek a problémáknak a kialakulását?
Nagyon fontos a helyes életmód: a változatos és mértékletes táplálkozás, a rendszeres testmozgás az elegendő alvás, de a lelki egészség, a kiegyensúlyozott párkapcsolat is hozzájárul ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Sokan nem akarnak változtatni a megszokott, egészségtelen életmódjukon, az egészségüket inkább különböző étrend kiegészítők formájában szeretnék megvásárolni. Ennél azonban hatékonyabb a teljes életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás. Természetesen amellett, hogy eljárunk szűrővizsgálatokra, hogy megelőzzük a bajt.
Kovács-Hain Zsuzsa