Ideális férfi kerestetik
Ideális férfi? Keressük, és sokszor úgy érezzük, hogy megtaláltuk, aztán eltűnik a rózsaszín köd, és megint egyedül vagyunk. De vajon létezik-e ideális férfi egyáltalán? Dr. Süli Ágota pszichiáter segít megoldani a rejtélyt.
Létezik ideális férfi?
A női magazinok egyik kedvelt témája, hogy létezik-e ideális férfi, a konklúzió általában az, hogy nem létezik ilyen, és ezzel én is egyetértek. Hiszen mindenkinek más és más az ideális. Ahogy nincs egy olyan hely a Földön, ahol mindenki szívesen nyaralna, nincs egy olyan étel, amit mindenki szeretne, nincs egy olyan férfi sem, aki mindenkinek ideális lenne.
Életszakaszonként változnak az ideálok.
A legkisebbek, a 3-4 éves kislányok még az apukájukat tekintik a legideálisabb férfitípusnak. Ő a legbátrabb, legerősebb és a legvédelmezőbb, igazi mesehős. A kamaszkorral az érdeklődés középpontjába a szexualitás kerül - a mesehősök háttérbe szorulnak -, így nem csoda, ha ennek a kornak az ideálja a külső jegyek alapján választatik. Legyen sportos, „menő”, magas, szőke, kékszemű. Ahogy a felnőtté válás során kialakul és megszilárdul az identitás, a férfiideál is megváltozik. Előtérbe kerülnek a belső tulajdonságok. Fontossá válik, hogy a férfi legyen éleseszű, kommunikatív, kedves, figyelmes. Ahogy telnek az évek, a fiatal felnőttkor vége felé már az együttélés szempontjai kerülnek előtérbe, aztán pedig a családalapításé, és ezekhez igazodva jelenik meg a már racionalizált férfikép. Nem kell, hogy az ideálok a felnőtté válás során porba hulljanak. A belső érettséggel a fantázia, az illúzió világát, felváltja az ésszerűség és a tapasztalati tényeken alapuló, minőségi választás. A mondás is azt tartja, hogy lakva ismerszik meg az ember, így körvonalazódik, hogy kivel tudunk együtt élni, ki lesz számunkra a megfelelő, és ki lesz a gyermekünknek megfelelő apa. Legyen felelősségtudata, mind a nő, mind a gyermek irányába, legyenek közös, hosszú távú célok. Egy 30 év feletti nő már nem álmai hercegét keresi, hanem azt a férfit, aki a valóságban boldoggá, elégedetté tudja tenni, és akivel tervezheti a jövőjét, mert a férfi is boldog és elégedett mellette.
Igaz, hogy az ellentétek vonzzák egymást?
Lehet a mondás igaz is, és nem is. Abban az esetben, ha mindkét partner nyitott, és elfogadó, olyan új távlatokat, ismereteket mutathat egyik egyéniség a másiknak, amivel lenyűgözheti. Gondolok itt egy művészlélekre, aki olyan magával ragadóan tudja bevezetni a művészetek világába racionális társát, hogy azt lenyűgözi, és csodálattal fog tekinteni a kitárult világra. Igazán különleges, színes kapcsolatot is eredményezhetnek az ellentétes személyiségjegyek. Viszont lehet maga a pokol is, ha az egyik partner számára fontos értékek, a másik számára megfoghatatlanok vagy értéktelenek, ilyen esetekben a szerelem ki is hűl.
Haris Éva