Sör vagy bor? Mértékkel mindkettő egészséges, de melyiket válasszuk…
Igaz, hogy a nagy nyári melegben nem igazán tanácsos alkohollal oltani a szomjunkat, ugyanakkor egy nyári estén nagyon is jól esik egy hideg sör vagy egy finom fröccs. Ha az alapján akarnánk dönteni, hogy melyik az egészségesebb, akkor nehéz dolgunk lenne, mivel mindkét nedű valódi csoda.
Mit tesz az alkohol? Ezért kell vigyázni
Tudvalévő, hogy az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolja a fizikai és mentális képességeinket, csökkenti a gátlásainkat. Ez azt jelenti, hogy nagyon óvatosnak kell lennünk, főleg a vízparti napozgatások, fürdőzések alkalmával. Az alkoholfogyasztás könnyen balesetekhez vezethet. Romlik az ítélőképességünk, így azt hisszük, többre vagyunk képesek, mint amennyire valójában. Az egyensúlyérzékünk is romlik, ahogy a látásunk és a reakcióidőnk is. Nagyon kell tehát vigyázni, csak óvatosan szabad alkoholt fogyasztani, és mindenképpen mértékkel. Nem biztos, hogy te ugyanúgy bírod az alkoholt, ahogy a barátaid, hiszen mindenki másképp reagál rá. A vörösborban van egy anyag, a hisztamin (erre sokan érzékenyek), ami fejfájást okozhat. Ettől az anyagtól pirul ki a bőr akkor, ha vörösbort fogyasztunk. A sörben ugyanígy viselkedik a tiramin nevű anyag. De nemcsak a fejfájás, hanem a másnaposság is elrettentő lehet az alkoholfogyasztás kapcsán.
A bor előnyei
A borban több száz olyan növényi anyag van, ami segíti, támogatja a szervezetünk egészségét. Csökkenti a gyulladásokat, sőt még a daganatos megbetegedések megelőzésében is nagy szerepet tulajdonítanak nekik. Ez annak köszönhető, hogy többségük erős antioxidáns, vagyis óvja a szervezetet a káros szabadgyököktől.
A bor polifenoljai mérséklik az érelmeszesedés kockázatát, ugyanis csökkentik az erek falán lerakódó zsír mennyiségét. Ez által csökken a szívinfarktus veszélye, a magas vérnyomás előfordulása. Kitágulnak az erek és javul az általános koncentráció is azáltal, hogy jelentősen javul az agy vérellátása. Már egy pohár bor elfogyasztása is nyugtató hatású, segít a stressz oldásában. A kék szőlőben nagyobb mennyiségben van jelen a melatonin nevű hormon, ami segíti az elalvást. Mivel elfogyasztása után a gyomor több gyomorsavat termel, a borfogyasztás javíthatja az emésztést.
A bor tápanyagokban igen gazdag. Tartalmaz kalciumot, ami a fogak és a csontok építőanyaga, káliumot, ami erősíti az izmokat, a szívet és az idegeket is. Van benne C-vitamin, ami fontos és erős antioxidáns. A borban lévő fehérje fokozza az oxigénszállítást.
A sör előnyei
Ahogy a bor, úgy a sör is számtalan előnyös tulajdonsággal bír. Az egyik alkotóeleme, a komló. Már nagyon régóta használják gyógyászati célokra. Segíti az emésztést, elősegíti a hasznos bélbaktériumok szaporodását, támogatja az idegrendszert. Segít az alvászavarok leküzdésében és javítja a női egészséget is. A komló savjai adják azt a jellegzetes ízt, amit sokan szeretnek a sörben. Bioaktív vegyületeket tartalmaz, illóolajokat és számos polifenolt. Emellett a komlónak van még egy nagyon értékes tulajdonsága: segíthet megelőzni a menopauza után fellépő csontritkulást. Ez ösztrogénszerű vegyületeinek köszönhető.
Klinikai vizsgálatok készültek, amelyek alátámasztották, hogy a sör kimondottan támogatja egészségünket. Javítja a vérzsír szintjét, ugyanakkor csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez.
Vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, foszfort, magnéziumot, niacint, B6-vitamint. Ezáltal hozzájárul a csontok és a fogazat, az idegek és izmok, a bőr, a gyomor és a belek, az agy, a szív, az immunrendszer egészségének megőrzéséhez. Folsavtartalmával segíti a szív védelmét.
Mennyi az elég?
Ahhoz, hogy ezen italok jótékony hatásait élvezhessük, nem szabad túlzásba vinni a fogyasztásukat. A sörből napi fél liter, borból ennél is kevesebb, pont a fele javasolható naponta. Ha ennél többet iszol, az ellenkezőjét éred el a célnak. A bornak a kalóriatartalma is magas, így diétázóknak is vigyázni kell vele. Az alkoholfogyasztás aranyszabálya, hogy mindig elegendő mennyiségű vizet kell mellé fogyasztani. Ez a hőség miatt is nagyon fontos, valamint azért, hogy elkerüld a másnaposságot. Nyáron alapból is sokat izzadunk, ez által sok víz távozik a szervezetből. Az alkohol pedig dehidratáló tulajdonságú, vagyis vizet von el a szervezettől, így, ha nem figyelsz a vízfogyasztásra, könnyen kiszáradhatsz.
Ligeti Anna