Tények a menopauza utáni szexről
A nőkben sok a bizonytalanság a nőgyógyászati műtétek, valamint a menopauza utáni szexuális élettel kapcsolatban. Sokan depresszióssá válnak, szorongnak. Dr. Demeter Attila Ph.D., osztályvezető főorvossal, aki az Országos Onkológiai Intézet Nőgyógyászati Osztályának vezetőjével, megpróbáltuk megválaszolni a talán leggyakoribb kérdéseket, amelyek felmerülhetnek.
Mely nőgyógyászati beavatkozások nevezhetők nagyműtétnek?
A nőgyógyászati műtéttanban nagyműtétnek a has megnyitásával járó hasműtétek, hastükrözések és a hüvelyi úton történő méheltávolítások számítanak.
Milyen következményei vannak a nagyobb nőgyógyászati műtéteknek a női szervezetre nézve?
A következmények attól függnek, hogy milyen szervek kerülnek eltávolításra. A méh eltávolítása után terhesség kihordása nem lehetséges, a menstruáció is megszűnik, a petefészkek eltávolítása után nemcsak a terhesség válik lehetetlenné, hanem -fiatal és középkorú, korábban még menstruáló nőknél- a női hormonok szintjének csökkenése miatt a változókori tünetek (pl. hőhullámok, hangulati ingadozás, hüvelyszárazság) jelentkezhetnek.
Bizonyára a testi változásokon kívül sok lelki tényező is befolyásolja a műtéten átesett nők szexuális életét. Mi a tapasztalat, a lelki oldal vagy a testi oldal az, ami inkább meghatározza ezt?
A műtétet követően a szexuális élet akkor változhat meg jelentősen, ha a páciens nem tudja, esetleg nem érti meg, hogy pontosan milyen beavatkozás történt és hogyan változott meg testének működése, esetleg szövődmény lépett fel. Szövődménymentes műtétet követően a gyógyulási időszak után a fokozatosan elkezdett szexuális élet jelentősen nem romlik. Ha a párkapcsolat stabil és a férj a felesége mellett áll és támogatja, ebben az esetben a szexuális élet a műtét után is zavartalan lehet.
Mi a tapasztalata, hogyan állnak a férfiak ahhoz, ha partnerük átesik egy ilyen meghatározó nőgyógyászati beavatkozáson? Segítő szándékúak, féltik partnerüket? Mennyire vannak tisztában azzal, hogy mit is jelent egy ilyen műtét?
A férfiak kisebb része részletes információt kér a kezelőorvostól a műtéttel kapcsolatban, nagyobb részük más úton próbál információhoz jutni. Abban az esetben, ha a párkapcsolatban a műtét előtt is komoly problémák voltak, sokkal gyakoribb a műtét utáni válás.
Egy nő életében a menopauza egy igen fontos életszakasz. A nők ilyenkor olyan változásokon mennek keresztül, amelyek megnehezíthetik a szexuális életet. Milyen problémákkal kell szembenézni menopauza alatt?
A nők jelentős része nehezen éli meg a változókort, sokan az öregséggel azonosítják a menstruáció megszűnését és a változókori tünetek megjelenését. Sokan „kapuzárási pánikban” érzik magukat, félnek a szexuális élet folytatásától. A változókorral együtt járó tünetek egy része minden nőt érint, pl. megszűnik a menstruáció, gyakoriak a hőhullámok, más részük csak ritkán jelentkezik (pl. hüvelyszárazság, kognitív funkciók romlása). Fontos megértetni a változókorú nőkkel, hogy a szexuális életük a menopauzát követően is jó minőségű maradhat.
Milyen megoldások léteznek a menopauza alatti szexuális problémák enyhítésére?
A szexuális élet zavarainak az enyhítése céljából fontos lehet a kórképpel járó változások pontos ismerete, a részletes felvilágosítás, és tünetek esetén a gyógyszeres kezelés, az ún. hormonpótló kezelés is jelentős segítséget nyújthat.
Hogyan éli meg egy férfi ezt, a nő számára nehéz időszakot?
A férfiak jelentős része nehezen éli meg a feleségük változó korral együtt járó problémáit, számukra is fontos lehet a minél részletesebb és alaposabb információ gyűjtése.
Dr. Jármi Hilda