Család - múlt időben
Hadd mondjak el egy történetet. Nem épp egy szép esti mese, de igaz történet. Sajnos egyre több hasonló esetről hallok mostanában, és ez nagyon elkeserítő. Gábor története.
Gáborral az egyetemen találkoztunk, jó barátok lettünk. Nagyon műveltnek tartottam, ő engem okosnak. Sok időt töltöttünk együtt, de nem volt köztünk semmi, tényleg csak jó barátság. Aztán férjhez mentem, Gábor pedig megnősült. Én voltam a tanúja az esküvőn. A felesége, Szilvi, nagyon kedves lány, megkedveltük egymást.
Minden szép és jó volt, gyerekek jöttek (nálam is, Gáboréknál is). Összejártunk hébe-hóba, de a barátságunk kicsit meglazult, ami természetes. Nem tudtunk már mindent egymásról. Egyik nap Szilvi felhívott, hogy meglepetésbulit szervez Gábornak a 40. születésnapjára, és mindenképp el kell mennünk a férjemmel. Ott lesz minden régi, egyetemi haver, akit fel tudott kutatni, és a munkatársak is, akikkel Gábor szereti múlatni az időt néha munka után is.
Oké, természetesen elmegyünk. A bulit Szilvi a saját kertjükbe szervezte, ami akkora volt, mint az Alcsúti Arborétum (Gábor felsővezető egy nagy kereskedelmi vállalatnál, Szilvi pedig jól menő fotós). Amikor megérkeztünk, elámultam, annyira gyönyörű volt minden. Gábort egy kollégája tartotta fel, mintha még dolgozniuk kéne, ezért szólt, hogy nem jön időben haza, Szilvi ne várja a vacsorával. A kolléga persze beavatott volt, és nemsokára hozta is Gábort, aki azt hitte, egy építkezésre viszik őt, ahol egy partnerrel lesz találkozójuk. Nagyon meglepődött, amikor megérkezett, teljesen megdöbbent, és úgy láttam, nem is annyira tetszik neki a meglepetés, de azért jó képet vágott hozzá.
Mindenkivel kezet fogott, puszit váltottak, eljutott hozzám is. A fülembe súgta, hogy van egy üveg whiskyje a dolgozószobában, és egy óra múlva menjek, mert ettől az egésztől feláll a hátán a szőr. Ebből semmi sem lett, ugyanis kb. 45 perc múlva azt vettem észre, hogy egy gyönyörű, szőke nővel beszélget, és közben olyan hülye gesztusokat tesz, mint aki tetszeni akar. Elhessegettem a gondolatot, és tovább táncoltunk a férjemmel. Nem hagyott nyugodni, amit láttam, ezért a férjem válla felett próbáltam figyelni Gábort és a szőkét. Öt perc telhetett el, de egy forgás után már nem láttam őket. Hol lehetnek? Elkezdtem keresni Gábort. A konyhában találtam rájuk, amint a hűtőben kerestek valamit. A szőke zavarba jött, amikor észrevette, hogy megláttam őket. Semmi különös nem történt, mégis olyan furcsa érzésem volt az egésszel kapcsolatban.
Gábor egyik kislánya 10 éves, a másik 8. Csodás kiscsajok, Gábor imádja őket. Szilvit is szereti, csak nem csinál semmi baromságot! Egész úton hazafelé egy szót sem szóltam. A férjem azt hitte, valamiért haragszom. Természetesen nem ez volt a gond, csak nem tudtam kiverni a fejemből azt a képet, ahogy Gábor és a szőke ott beszélgetnek, és Gábor olyan idiótán viselkedik.
Eltelt két-három hét, nem tudom pontosan. Nyaralni voltunk a családdal, amikor Szilvi telefonhívása igazolta az elgondolásomat: a szőke igen elszánt volt. Szilvi elmesélte, hogy a nő az egyik kolléga barátnője volt. Csak volt, ugyanis a buli után egy egész hétig hívogatta Gábort, nem akart leszállni róla. Gábor és Szilvi házassága viszont nem volt leányálom egy ideje, és ezt a kis gyengeséget a szőke azonnal megérezte. Ott kaparta a küszöböt…
Fel tudtam volna robbanni. Szilvi kétségbe volt esve. Azt mondta, Gábor összepakolt, hogy elköltözik, mert neki más élet kell. Nem hittem el, hogy ugyanarról a pasiról beszélünk, aki annyira önzetlen tudott lenni, ahogy én ismertem. Pedig megtette. Elköltözött a szőkéhez, akinek mindössze két hétre volt szüksége ahhoz, hogy szétrobbantson egy évek óta tartó házasságot, egy családot, és elvegye két kislány apukáját. Borzalmas gondolataim támadtak. Mindenféle tárgyakkal akartam fejbe vágni a szőkét, és magamhoz akartam ölelni Gábor családját. Visszacsinálni persze ilyen butaságokkal nem lehet. Nem értettem, hogy mi történhetett az én egyetemi barátom fejében, mi hozhatta ki belőle ezt a nemtörődöm, önző embert? Hogy lehetett képes elhagyni a családját? De amit a legjobban nem értettem, az az volt, hogy mindezt kiért tette… nem is ismerte azt a nőt. És persze az sem fért a fejembe, hogy valaki hogy mászhat rá ennyire egy nős férfira?
Néhány nap múlva egy levél várt az email fiókomban. Gábortól. A levélnek nem volt tárgya. Először meg sem akartam nyitni. Akkora csalódottság volt bennem miatta (és magam miatt, hogy ennyire rossz emberismerő vagyok).
Persze este mégis megnyitottam. Hosszú levél volt. Leírt mindent: hogy Szilvivel milyen volt együtt élni, és milyen nem volt. Még a szexre is kitért, hogy Szilvi az utóbbi időben mindig kifogásokat keresett (könyörgöm, melyikünk nem tesz ilyet???). Nem tudtam azonosulni Gábor kifogásaival. Nem tudtam őt megérteni. Nem akartam, azt hiszem. Szilvivel azonosultam, és őt értettem meg. Átéreztem azt a fájdalmat, amit most ő érezhet. Szorosabbra is fűztük a barátságunkat. Kiderült számomra sok minden, amit eddig nem vettem észre vele kapcsolatban. Többet is járunk össze, de amikor kettesben maradunk Szilvivel, akkor mindig Gábor a téma. Szereti őt, és magát okolja az egész miatt. A szőke a gyengeségét használta ki, és mivel – Szilvi szerint – Gábor érzelmei elmúltak, könnyű volt őt kikapni a családból. Szilvi még azt is sokszor elmondja, hogy reméli, hogy Gábor boldog. (Micsodaa? Ne már! Én azt remélem, hogy piszkosul szenved és ezerszer megbánta!)
Sajnos szóba került a válás, amit a lányaik nagyon rosszul fogadtak. Abban reménykedtek, hogy az apjuk visszajön. Nem is tudom, hogy ezen túl lehet-e jutni gyerekként. Milyen örökség ez? Hogy fogja ezt Szilvi megoldani? Még segítsége sincs (jó, rajtam kívül…), mert az anyukája már meghalt, barátnői nem nagyon voltak, minden idejét és energiáját erre a semmirekellőre és a két kislányra áldozta. Gyűlöltem Gábort, amiért ennyire önző tudott lenni, és gyűlöltem a szőkét is, amiért pont ez a pasi kellett neki a kikozmetikázott, műkörmös, agyonszolizott nőnek, aki találhatott volna bárki mást, akinek nincs senkije.
Szilvi talán megnyugszik majd, hiszen neki mindig is az volt a fontos, hogy Gábor boldog legyen. Talán megtanulja, hogy kommunikálni kell. Megbeszélni a dolgokat, hogy a megoldás a két fél együttes akarata legyen. De a gyerekek… nem tudom, mi lesz velük. Nagyon érzékenyek, és most utálják Gábort. A nagyobbik kislány nevet akar változtatni, hogy ne is kelljen az apjával semmilyen rokonságban maradnia. Persze ehhez még kicsi, de a gondolat csírája már ott van benne. És a kicsi? Csak 8 éves! Vele mi lesz? Vajon csúfolják majd a suliban? Erre gondolt valaki? Gábor biztosan nem. És ez az egészben a legszomorúbb. Ezek a kislányok végignézték, ahogy az apjuk, akiről azt hitték, hogy ő az egyetlen, a minden, a családfő, a nagybetűs APA, kisétál az ajtón, becsukja maga mögött, és vissza se néz.
Mit mond majd nekik Gábor? Hogy magyarázza meg? Lehet, hogy nem is akarja megmagyarázni. Neki más élet kellett. De mi lesz, ha a szőke meggondolja magát, és hirtelen nem kell neki a 40 éves? Akkor mi lesz? Hova megy majd a volt férj, az ex szerető?
Szilvivel megmarad a barátságunk, ebben biztos vagyok. Gábornak válaszoltam az emailjére, de nagyon röviden. Megkértem, hogy ne írjon, ne hívjon, ne keressen többé. Nálam ez még a barátságba sem fér bele. Biztos furcsának találta a választ, hiszen nem az én férjem volt, de úgy éreztem, engem is becsapott azzal, amit tett. Remélem, Szilvi megtalálja még azt az embert, aki megbecsüli majd, aki túl van már a kapuzárási pánikon, és nem a huszonéves csajok visszajelzései tartják benne az egót.
Tarján Rita